Terug naar hoofdinhoud
Staking

Stakingsvergoeding nodig zolang er geen basisdienstregeling is

Handhaaf de stakingsvergoeding voor treinreizigers totdat er een minimale basisdienstregeling tijdens stakingen is. Dat schrijft Rover samen met andere consumentenorganisaties in een advies aan NS.

Op woensdag 9 september ligt het openbaar vervoer in Nederland 24 uur grotendeels stil. De staking is aangekondigd als protest tegen de bezuinigingsplannen van het kabinet op de sociale zekerheid. Rover respecteert het recht om te staken maar vindt het onwenselijk dat het openbaar vervoer daarbij volledig stilvalt. In landen als België, Italië en Spanje blijft tijdens stakingen een beperkt aantal treinen en andere ov-verbindingen rijden. In Nederland staat de reiziger echter helemaal in de kou. Daar komt bij dat NS de huidige compensatieregeling voor alternatief vervoer wil afschaffen.

Ziekenhuisbezoek

"Wij gaan niet over de vraag waarvoor mensen mogen staken. Maar we vinden wel dat het openbaar vervoer ook tijdens een staking beperkt beschikbaar moet blijven voor mensen die er echt van afhankelijk zijn," zegt Rover-directeur Daan Zieren. "Een ziekenhuisbezoek, een dienst op je werk of een andere noodzakelijke reis houdt niet op omdat er gestaakt wordt." Rover pleit daarom voor een minimale basisdienstregeling naar buitenlands voorbeeld. Hierbij moeten reizigers nog steeds rekening houden met overlast door lange wachttijden en volle treinen, maar reizen die echt noodzakelijk zijn kunnen dan wel gemaakt worden.

Schiphol

In Nederland geldt een vergelijkbare verplichting momenteel alleen op het traject tussen Schiphol en Amsterdam Centraal, na een uitspraak van de rechter in 2019. Volgens Rover zou dit uitgebreid moeten worden. Daan Zieren: "Het is vreemd dat we voor reizigers van en naar Schiphol een basisniveau van vervoer wel noodzakelijk vinden, terwijl iemand die afhankelijk is van de trein voor een ziekenhuisbezoek of werkplek in de regio diezelfde zekerheid niet krijgt. Een gegarandeerde minimumdienstregeling biedt voorspelbaarheid voor iedereen."

Stakingsregeling

NS wil de huidige regeling, waarbij reizigers onder voorwaarden maximaal 25 euro per persoon per dag kunnen terugkrijgen voor alternatief vervoer, afschaffen. Reizigers zouden dan alleen nog gebruik kunnen maken van de regeling Geld Terug Bij Vertraging (GTBV). Daarvoor moeten zij echter wel met de trein hebben gereisd en ingecheckt zijn. En juist dat is lastig bij een staking. “Het gaat reizigers niet om het geld, maar om de mogelijkheid om hun bestemming te bereiken. Dat is uiteindelijk veel belangrijker,” aldus Zieren. Rover roept NS op om zich in te zetten voor een gegarandeerd basisnet bij acties. Zolang dat er niet is, moet de bestaande compensatieregeling voor alternatief vervoer overeind blijven.